uporabniško ime 
geslo 
iskanje risank:

Nadgradnja SloCartoona:
jo nestrpno pričakujem!
me ne zanima

Prišlo je do napake. Počakajte trenutek in pritisnite osveži.Aktivni uporabniki
5 gostov

Število obiskov od 1.9.2002: 25.432.299

Forum > Animacija na splošno > LCD ekrani Registriraj se
 
Avtor Besedilo
paty

Uporabnik

Poslano: 10.01.2007 19:33:21 | Citiraj
Ola - eno vprašanje glede lcd ekranov. Še vedno uporabljam tega navadnega, razmišljam pa o lcd zadevi. Nekdo mi je omenil (pa tut sama sem to opazla), da so barve na lcd-ju drugačne in to je lahko malček problem, ker zadeva v tisku izpade drugačna (tudi, če imaš npr. cmyk, je barva v tisku baje drugačna kot na lcd ekranu). Kdo kaj ve, kako je s tem? Je res tko ful drugač? Se da kaj uskladiti s kakšnimi nastavitvami?
uri

Admin

Poslano: 10.01.2007 22:36:06 | Citiraj
govorim malo na pamet, ampak videl sem nekje, da se da dobit (izredno drago sicer) napravco, ki ti sonhronizira ekran (deluje tako s CRT, kot LCD) s tiskalnikom. To je namenjeno profesionalcem. Drugace pa moras nujno imet DVI konektorja (na monitorju in graficni kartici) + kabel, tako da je signal ves cas digitalen. Primerjave s CRT pa danes prakticno ni vec, ker je IMHO LCD boljsi v vseh pogledih. Res pa je, da ne mores pa primerjat profi CRTjev s poceni LCDji, ker je razlika v ceni res velika. ;)

Skratka tako kot pri vseh zadevah kar se tice racunalnistva, moras najprej vedet za kaj bos monitor rabila, potem pa se lahko naprej pogovarjamo. Za resno DTP delo pac ni primeren isti monitor, kot za "resno" igranje iger.

. Uri .
Gumby

Uporabnik

Poslano: 11.01.2007 10:47:54 | Citiraj
Slika na kvalitetnem CRT-ju je se zmeraj boljsa od slike na LCD-jih. Se mi zdi, da imajo vsi LCD-ji nekaksen 'metalic look'. Poleg tega je (po mojih izkusnjah) pri LCD-jih dokaj problematicna crna, ki se bolj ali manj na vseh prikazuje kot nekaksen odtenek zelo temno sive. Vse te pomanjkljivosti pa niso tako grozne, kot se morebiti iz napisanega razbere - so precej minimalne in marsikdo jih niti ne opazi. Sicer pa so LCD-ji v vsakem pogledu boljsi od CRT-jev. (slika je ostrejsa, manj obremenjuje oci, zasede manj prostora na mizi... itd.). Seveda je precej pomembno tudi to, zakaj ga uporabljas. Omenjene tezave so pomembne recimo v DTP, pri obdelavi fotografij... (na podrocjih pac, kjer brezpogojno zahtevamo eksakten prikaz barv). Glede na to, da se ti ukvarjas z ilustracijami, to najbrz ne bo prav velik problem. Pri nakupu se izogibaj tistih pocenskih LCD-jev (akcije v najblizji speceriji in podobno...). Ce ti proracun to omogoca, poglej kaksen Apple Cinema Display (po moje eden boljsih LCD-jev sploh - a prav nesramno drag). Fajn alternativa je recimo kaksen Dell 2007FPW (ki je se zmeraj drag, a vseeno skoraj pol cenejsi od omenjenih Apple-ov). Sam imam predhodnika (Dell 2005FPW) in sem z njim zelo zadovoljen. Med cenejsimi velja pogledati kaksnega Samsung-a. Tudi Philips se mi zdi OK... Hmm, ne vem, tega je ogromno. Tudi ce ne gledas filmov, ti priporocam nakup WideScreen LCD-ja (to so tisti, ki imajo razmerje slike 16:9). Tistih nekaj ekstra pixlov v sirino prekleto prav pride v graficnih programih (orodjarno in podobno navlako porines recimo v desno stran zaslona, na levi pa ti tako ostane precej sirsa delovna povrsina kot na klasicnem 4:3 monitorju). Dobra varianta je tudi, da si (ce ti prostor na mizi in tvoje racunalo) to omogocata, omislis dual view. Torej, starega monitorja ne prodas (ker itaq zanj ne dobis nic), priklopis oba in ustrezno nastavis/raztegnes namizje.
Kar se tice kalibracije pa takole. Je pravzaprav nujno potrebna. Sam se nisem videl LCD-ja, ki bi 'straight out of the box' ponudil brezhibni prikaz slike (najveckrat je gamma iz skrivnostnih razlogov tovarnisko totalno zabluzena). Pa tudi nasploh, ce zelis, da je prikaz barv zmeraj pravilen, je torej monitorje (tako CRT, kot tudi LCD) potrebno kalibrirati. Naceloma je zaradi 'staranja' monitorja to potrebno nekako vsakih 200 ur delovanja. Za to se uporabljajo posebne napravice (ki pravzaprav niti niso vec tako nesramno drage, kot pravi uri - tam nekje cca. 100 EUR se jih ze dobi). Naprava, ki je v bistvu colorimeter (merilec barvne temperature) se kot nekaksen pajek prilepi na monitor, njen software prikaze testno sliko, napravica odcita/izmeri prikazane barve in ustvari ICC (International Color Consortium) profil monitorja, ki ga potem uporabis za nastavitev. Preprosto, ucinkovito in natancno. Se pa bolj priblizno (pa vseeno zadovoljivo) da tudi brez tega. Sam ta problem resujem z dokaj primitivno tehniko, ki pa za moje (osnovne) potrebe cisto zadostuje: V PS (ali katerem drugem rasterskem programu) pripravim sliko v velikosti locljivosti monitorja in cez celo sliko dam vodoravni crnobeli gradient od RGB 0,0,0 do RGB 255,255,255. To sliko dam na fullscreen predogled, cez cel zaslon. Nato se lotim nastavitev monitorja (barve, kelvinaza, kontrast, svetlost, gamma...) in jih 'mrcvarim', dokler siva skala ni brezhibna (brez 'bandingov', 'stopnic' in podobnih anomalij). Nastavitve shranim in to je to. Podobno zadevo opravi tudi PS-ju prilozen Adobe Gamma. Za amaterske potrebe taksni nacini kalibracije cisto zadostujejo.
Prikaz barv v CMYK vs. RGB pa pravzaprav nima direktne povezave z monitorjem. Gre namrec za razlicna barvna prostora. RGB zmore prikazati veliko vec barv kot CMYK in zato se pri pretvorbi iz RGB v CMYK dolocene barve (tiste, ki jih v CMYK ni) spremenijo, oz. preslikajo v (priblizno) ustrezne barve iz CMYK barvnega prostora. Ker se o monitorjih pogovarjamo, ne bi nadaljeval (lahko kdaj drugic kaj vec o tem napisem). PoGooglaj malo za tem, ali pa Wikipedio povprasaj, pa bo...


uri

Admin

Poslano: 11.01.2007 12:12:22 | Citiraj
Sam sem precej raziskoval okrog preden sem koncno kupil Samsunga 205BW (tudi sam toplo priporocam widescreen verzijo) s katerim sem vec kot zadovoljen. Pojavile so se sicer neke cudne tezave, vendar se je izkazalo, da je defekten monitor (in ne graficna ali kaj drugega) tako da ravno zdaj cakam, da mi ga dobavitelj zamenja. Zal se na podatke, ki jih reklamirajo tezko zaneses (hitrost odzivnosti, globina barv in podobno), ker vsaka firma uporablja prirejene teste svoji opremi in si le te tudi malo po svoje razlaga, medtem ko AFAIK nekega splosnega standardnega testa, po katerem bi se vsi ravnali, preprosto ni. Ugotovil pa sem, da se lahko zaneses na spodnje tri kategorije, ki sem jih nasel na Jokerjevih straneh. Problem je le, da ni vedno lahko ugotovit kaksen tip ekrana oz matriko ima dolocen model, saj isti izdelovalec lahko menja matrike od modela do modela. Zato je najbolje da najprej pogledas kaj bo osnovna funkcija monitorja (recimo ilustracije), potem pogledas katera matrika je za to najprimernejsa, nato pa dolocis zgornjo cenovno mejo.

VA (Vertical Alignment)
Prikazno najbolj kakovostni in posledično najbolj zaželeni so paneli VA. Tržiti jih je začel Fujitsu pod oznako MVA, od takrat pa so se razpasli po večini drugih manufaktur. Samsung jih recimo vkup meče z imenom PVA, AU Optronics kot super MVA in tako naprej. Njihova najmočnejša stran so žive in natančne barve, posebej globoka črna. Ti elcedeji dosegajo najvišja uporabna kontrastna razmerja in so brez umazanih trikov sposobni pokazati vseh 16,7 milijonov barv. Prednjačijo tudi na področju vidnih kotov, kjer zlahka posekajo tako TNje kot IPSje. Njihova ahilova peta je bil donedavna odzivni čas. Na tem področju so dolga leta stagnirali pri 25 ms, zaradi česar so se jim igričarji začeli ogibati. V zadnjem času so na srečo ujeli tempo in prihajajoče matrike se bodo lahko pohvalile z osemsekundnimi zakasnitvami. VA kot tehnologija je najboljši obet za prihodnost LCDjev.

TN (Twisted Nematics)
Poslanstvo gledalnikov TN je samo eno: ne glede na posledice doseči karseda visoko odzivnost. Te matrike so zato daleč najbolj poskočne in jih vsled nizkih proizvodnih stroškov srečamo v vstopnih modelih, namenjenih igričarjem in manj zahtevnim uporabnikom. Na žalost so na drugih pomembnih področjih zanič. Njihove kristalne celice lahko namesto 256 zavzamejo le 64 položajev, zato je njihov resnični barvni razpon smešnih 262.144 odtenkov (64 krat 64 krat 64). Ker bi bili priznanje tega dejstva samomor za vsak LCD, so proizvajalci izgruntali postopek interpolacije, ki TNjem omogoča teoretični razpon 16,2 milijona barv. Ne gre za nič drugega kot za izmenično prikazovanje določenih odtenkov, ki jih človeško oko nato zlije v nekaj tretjega. Zadevščina deluje, a posledica je utripanje večjih površin iste barve, ki je posebej očitno v filmih. TNji povrhu zmorejo najožje vidne kote in zaradi svetle črne najmanjšo kontrastnost.

IPS (In Plane Switching)
Tehnologija IPS je poskus združitve najboljšega iz matrik VA in TN, rezultat pa je kot ponavadi nekaj vmesnega. IPSji so resda hitrejši od VAjev in kakovostno mnogo boljši od TNjev, a na posameznih področjih podležejo vzornikom. Njega dni se je zdelo, da bodo z nadaljnjim razvojem postali idealni (matrike super-IPS, advanced-IPS in superadvanced-IPS), vendar nekako niso uspeli obdržati tempa. Dandanes jih je zadnja generacija VAjev hitrostno že poseka, tako da jih tlačijo predvsem v gledalnike večjih dimenzij. Večina LCDjev z razponom 20 palcev in več je osnovana na matrikah IPS.

. Uri .
Gumby

Uporabnik

Poslano: 11.01.2007 14:30:06 | Citiraj
Velja dodati se to, da ce se odlocis za WideScreen monitor, obvezno prej preveri, ali tvoje racunalo (oz. graficna kartica) podpira monitorjevo (malce cudno) locljivost. Sicer bo slika popacena in zato (skoraj) neuporabna...
paty

Uporabnik

Poslano: 11.01.2007 17:07:49 | Citiraj
Ooo, cool, hvala za tako izčrpne odgovore! Bom mal prečikirala zadeve in se potem odločla, kako in kaj.
Avtor Besedilo
 
Forum > Animacija na splošno > LCD ekrani Registriraj se

Horizontalna črta ločuje že videna sporočila od še ne videnih.


izšla

Snow Use

(1929)

praznuje

Kazuya Nakai
(1967)

zajeto

Phineas and Ferb

plakatirano

Malumore

video

Paddington

ilustrirano
Samurai Fish




2. mednarodni festival stop-motion animacije Stoptrik (0)




© 2011 SloCartoon | Kdo smo | Pomoč | Pogoji uporabe | Oglaševanje